G. Stanišauskas: jus veda į skerdyklą ir tylite? Tuomet taip jums ir reikia

Žemės koncentracija vienose rankose, pajų ir vekselių biznis, nekontroliuojamas žemių įsigijimas, neskaidrios ES paramos dalybos, fiktyvūs ūkiai ir sofos ūkininkai atvedė prie netvarkos, anarchijos ir iškreiptos rinkos (…) Vieni kaime niekaip nesuduria galo su galu, kiti pamiršta deklaruoti šimtatūkstantinius sandorius. Būtent taip žemės ūkio politiką, kuriai finansuoti skirta 10 milijardų eurų, paramos, savo metiniame pranešime nupiešė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Ar po šių kalbų šalyje bus susirūpinta latifundininkais, plečiančiais savo žemes septynmyliais žingsniais? Ko gero ne. Tai veikiau tbakstelėjimas pirštu į problemas, bet ne sprendimus. Pamenu, kaip naujai paskirtas žemės ūkio ministras Giedrius Surplys virkavo apie 100 dienų laikotarpį, kuris tarsi indulgencija pagal nutylėjimą būtina politikams. Bet ši taisyklė galioja klestinčios ekonomikos šalims. Tikrai ne Lietuvai. Per šimtą dienų G. Surplys, jei jo nekritikuosime, priskaldys tiek malkų, kad teks dešimtmečius srėbti privirtą košę. Vien todėl tylėti negalime.

Tylėti negalime dar ir todėl, nes tuo metu, kai Seime savo kalbą sakė Prezidentė, užkulisiuose dėliojami popierėliai ir sprendimai, naudingi latifundininkams, kurių šuneliais tapo ir politikai. Netikite? Pavyzdžiui, Seimo Kaimo reikalų komiteto eilinis posėdis įvyks jau rytoj, tai yra birželio 13 d. Jo darbotvarkėje komitetas svarstys Andriejaus Stančiko teikiamą klausimą „Dėl maksimalios tiesioginių išmokų sumos ribojimo modelio nuo 2019 m.“.

Kaip žinoma, Europos Komisija tiesioginių išmokų paramą siūlo mažinti jau nuo 60 000 EUR, o ji apskritai nebūtų papildomai skiriama, jei viršytų 100 000 EUR. Tačiau Lietuvoje yra kitaip. Mūsų išrinkti politikai ir visuomenės veikėjai, kurie lyg užsakymų vykdytojai iš visų jėgų stengiasi kaimą sunaikinti, paliekant jame džiaugtis Prezidentės įvardintus latifundininkus.

Vien todėl visiems smulkiems ir vidutiniams ūkininkams primenu dar kartą – žiūrėkite, ką daro jūsų išrinkti nauji Žemės ūkio rūmų vadovai, tiems, kuriems patikėjote jūsų ateities ūkių vairą. Seimo KRK pirmininkas A. Stančikas, žmogus, kuris kadaise žadėjo iš visų jėgų kovoti už vienodas tiesiogines išmokas Lietuvos žemdirbiams, ir apskritai, deramai atstovauti ūkininkų interesus, panašu, jau su visam tapo to paties klouno, kuris po muzikinių MAMA apdovanojimų, kalbėjo apie patyčias, visų šalies žemdirbių patyčių organizatoriumi.

Juk tai Seimas ir žemės ūkio ministerija priims sprendimą dėl stambiųjų tolesnio stambėjimo ir šią poziciją Lietuva Europos Komisijai pateiks ne vėliau kaip iki šių metų rugpjūčio 1 dienos. Tai bus oficiali „visų mūsų“ pozicija ir bus vėlu kalbėti apie tai, esą „eilinį kartą politikai mus apgavo“.

Pagal Seimo KRK siūlomą variantą, išmokas siūloma riboti tam tikra procentine dalimi (dar neapsispręsta, bet kalbama apie 5-100 proc. mažinimą) ūkiams, kurie gautų daugiau 150 tūkst. eurų paramos. Tai yra nuo tos sumos parama mažėtų, o tokių ūkių, deklaruojančių po daugiau kaip 2380 ha pasėlių, per visą šalį yra tik vienas fizinis asmuo ir 25 juridiniai žemės ūkio subjektai. Tai niekingai mažai, nes ir prie 100 proc. mažėjimo tebūtų sutaupyta 1,39 mln. eurų. Įsiklausykite – per visą šalį būtų sutaupyta tik 1,39 mln. eurų! Tai yra keturis kartus mažiau, nei Žemės ūkio ministerija išleis viešinimo reikmėms. Be to, jei šiuos pinigus išskirstytume visiems pareiškėjams, kurie 2018 m. deklaravo pasėlius (o tokių yra 127 tūkst.), kiekvienas ūkininkas, jei tuos pinigus jam atiduotume šiemet papildomai gautų 11 eurų pajamų.

Ką mums tai sako? Tai sako, kad smulkūs ir vidutiniai ūkiai Lietuvoje ir toliau bus podukros vaidmeny, o stambūs ūkiai ir toliau susižers didžiąją dalį ES lėšų.

Pabrėžtina, kad visą šią situaciją puikiai žino žemės ūkio ministras G. Surplys ir kuo toliau, tuo labiau jo kalbos apie stengimąsi atsiriboti nuo R. Karbauskio ir kitų stambius ūkius valdančių „valstiečių“ reikalų, neverti nė sudilusio skatiko. Akivaizdu, kad šis ministras atėjo ne padėti, ūkininkams, o tarnauti savo ponui.

Kas stebina labiausiai? Tai pačių ūkininkų pasyvus stebėjimas, kai juos lyg į skerdyklą vestų piemenimi persirengęs prekybininkas mėsa. Neverta kalbėti apie tai, kad štai, mes savo asociacijose išsirinkome atstovus, tegul jie ir atstovauja. Toks pasiteisinimas tiktų žmogui, kuris pats yra be iniciatyvos.

Jei Seimą renkame kas ketverius metus ir įtakos jo sudėčiai kitaip nei kas 4 metus padaryti negalime, tai ruošiamus sprendimus, mieli ūkininkai, galite bent jau sustabdyti bet kada. Šiame komitete yra išrinktų jūsų atstovų, tad užverskite laiškais ir prašymais pirmiausiai juos. Gal politikams užteks padorumo sustoti ir pagalvoti, ką jie daro ir kam iš tiesų tarnauja. Šiandien jūs privalote pasakyti, ką galvojate. Atleiskite, bet jei man, neturinčiam ūkio, už jus galvą skauda labiau, nei jums patiems, tuomet tegul skerdyklos durys atsiveria kuo plačiau.

 

Gediminas Stanišauskas

agroverslo portalo „Agroeta“ vyr. redaktorius

 gediminas@agroeta.lt

 • 3 komentarai
  Komentuoti

  1. Renata   2018/06/12 at 13:51

   Viskas taip, bet kaip tiem smulkiems išreikšti savo valią jei mūsų balsas į dangų neina. Balsai mūsų eina per asociacijas kurių tarybos sudarytos vėl gi tik iš stambių ūkininkų, nes mums smulkiems pamelzus karvesir apėjus visą ūkį kojos nebeneša į jokius pasitarimus o ką ten bekalbėti apie istatymų skaitymą… dėl ko biednas už tak kad durnas, dėl ko durnas už tai kad biednas…

  2. Joo   2018/06/12 at 17:57

   Valdžia renkama tam kad atstovautų visų(ne atrinktų) piliečių interesus. Deja Lietuvoje tokios tradicijos kad išrinkta valdžia žiūri tik nuosavus interesus, nuosavą kišenę. Nejau kiekvienas ūkininkas anksti kėlęs ir pamelžęs karves dar privalo vykti dar 300 kilometrų, kur vistiek jo niekas neišklausys, ar rašyti laiškus kur net neskaitę eiliniai atfutbolina, ar net ir to nesiteikia padaryti. Manau, kad visgi privalu visiems siekti to, kad būtų teisingumas visuose srityse, ir visi pagal savo išgales prie to prisidėti. Žiniasklaida, ir komentarai prie to prisideda, tik gaila, kad cenzūra dar iš sovietmečio išlikusi.

  3. smulkus   2018/06/15 at 15:44

   Jei sėdintys kaimo reikalų komitete taip mąstyti kaip šio straipsnio autorius, tada būtų malonu sugrįžti į Lietuvą. O kol kas visos prostitutės iš kaimo reikalų komiteto yra parsidavusios karbauskiui ir kitiems stambiems žemvaldžiams. Tad šioje Seimo kadencijoje kaimas bus dar labiau nustekentas ir sužlugdytas. Nes kaimo reikalų komiteto narių smegenys per silpnos kad suprastų jog reikia kuo greičiau riboti tiesioginės išmokas ūkiams virš 60000 eur ir nebemokėti viršaus, nes stambūs ir taip pelnuose vartosi, lengvatų begalė, žemių prisipirkę virš įstatymo ir nieko nebijo..

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.