Ekonomistas Kęstutis Jaskelevičius: bergždžių gandrų pusiaukelė

Jau aišku, kad prieš dvejus metus skambėjusios rinkiminės kalbos apie būtiniausias reformas ekonomikoje, švietime, sveikatos apsaugoje tebuvo vien kalbos. Politikų suburta profesionalų vyriausybė, kuri vis labiau panašėja į atsitiktinių ir nesusivokiančių žmonių būrį, ėmėsi darbo. Tokio darbo, kuris labiau panašus į kenkėjišką veiklą nei į pozityvias permainas. Atrodytų, kam ardyti ir griauti tas sritis, kurios gana neblogai funkcionavo? Kam po reformų retorika kišti tokius pokyčius, kurie atneša vos ne antivisuomeniškas permainas? Negi antroji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos partijos kadencijos pusė bus panašaus pobūdžio? Tuomet nelaukiant reikia melsti Dievulį, kad šis paankstintų Seimo rinkimus.

Napoleono ir Gobseko sindromai

Mažiausiai norėtųsi kalbėti apie beprasmes ir bevaises praeitų vyriausybių veiklos tyrimų komisijas, jeigu už jų nekyšotų valdančiosios partijos lyderio napoleoniškos arogancijos kupinos ambicijos. Ir liguistas noras žūtbūt kažkam už kažką keršyti.

Keršyti žiniasklaidai, ypač LRT, jo valiai nepaklūstantiems frakcijos kolegoms, opozicijai, Prezidentei. Šis troškimas keršyti sukelia sumaištį ne tik Seime, valstybės institucijose, bet ir visuomenėje, tarp žmonių.

Atrodytų, kam dėtis vos ne šventuoju, išganytoju, pakviestu išgelbėti tautą nuo įvairiausių žabangų. Kam, jei pats esi prasikaltęs prieš tos tautos žmones, kai klasta ir „dėka“ idiotiškų įstatymų per susijusius asmenis sukūrei pačią didžiausią latifundiją krašte. Krašte, kuriame amžių amžiais vyravo nedideli specializuoti ūkiai. Krašte, kuriame kaimynas kaimynui ateidavo talkon ir pagalbon, o ne lupdavo palūkanas už skolon paimtas trąšas, sėklas ar dar ką nors. Tokį verslą reiktų įrašyti į nedorų veiklų sąrašą, o jo valdytoją paskelbti lietuviškuoju Gobseku. Kantriai, metų metais kurtas tėviškėlės gražintojo, ainių religijos puoselėtojo įvaizdis nublanksta prieš gobsekiškąjį gobšumą.

Vaikai ir Linas Kukuraitis

Pralenkėme estus iš šeimų atimtų vaikų skaičiumi. Valio! Skelbiame – jau atimta 800, po kiek laiko – jau 1000. Klaiki statistika, o valdantieji „valstiečiai“ tyli, šeimos rengia protestus, mitingus, eitynes – valstiečių burnos užsiūtos.

Ką reiškia už mažmožį, nusibalnotą kelį, nežinia į kokį kampą pasigautą guzą ar mėlynę atimti iš šeimos vaiką. Girdi, smurtauja, socialinių įgūdžių trūksta. Atima mėgaujantis ir džiūgaujant. Mat, darbą dirba. Akis išpūtusi uoli vaikų teisių tarnybos pareigūnė aiškina, kad anoje šeimoje vaikams nesaugu, ten antroji rizikos grupė, todėl ir atėmėm. Tegu teismuose įrodinėja, kad yra kitaip. Ar pati nebuvai vaikas, ar savo vaikų neauginai? Pagaliau, ar ministras Linas Kukuraitis tau neįsakė galvoti? Bet ką ten L. Kukuraitis. Kodėl jis po to skandalingojo nesusipratimo kauniečių šeimoje nenudūmė į Seimą ir skubos tvarka nepaprašė sustabdyti to kvailoko įstatymo galiojmą?

Kvailionės su „vaučeriais“

Prieš 30 metų toks Gediminas Vagnorius apdovanojo ką tik atgimusius piliečius investiciniais čekiais. Kad šie praturtėtų privatizuodami valstybės turtą. Praturtėjo, bet ne tie. Kažką panašaus sumąstė ir premjeras Saulius Skvernelis, ketindamas kompensuoti piliečių praradimus dėl kainų augimo. Ir tuo pačiu paremti smulkiuosius prekybininkus ir žemdirbius. Na, tiesiog vienu šūviu į du taikinius. Girdi, už tuos pinigų pakaitalus – kuponus ar „vaučerius“, kurių gausite dykai ar pusdykiai, pirksite ko širdis geidžia.

Ši perkaitusiose galvose gimusi idėja viešai jau paskelbta, nežinomos tik visos kuponų-vaučerių subtilybės, neaišku ir kas bus jais apdovanotas, koks jų apyvartos ir apskaitos mechanizmas. Tik visi nekantriai laukia. Šiuo metodu dar tikimasi paskatinti konkurenciją su didžiaisiais prekybos tinklais.

Atsipeikėkite, mielieji profesionalai! Ar turite kokį nors rinkos ypatumus išmanantį konsultantą? Ar tik viską nutuokiantį Malinauską? Įsigilinkite pagaliau į konkurencijos ir kainų prigimtį ir esmę. Didžiųjų prekybininkų koncentracija ir savivalė, užsimerkus Konkurencijos tarybai, pasiekė tokį lygį, kad be radikalaus pobūdžio veiksmų jų įveikti niekaip nepavyks.

Kęstutis JASKELEVIČIUS, ekonomistas

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.