Ekologiniai ūkiai ragina švelninti reikalavimus cheminei taršai ir plaka valdžią už prastų derybų su ES pasekmes

(Ukmergė, kovo 21 d.) Lietuvos ekologinių ūkių asociacija (LEŪA) prašys Žemės ūkio ministerijos peržiūrėti leistinos ribinės cheminės taršos rodiklius ekologiškoje produkcijoje, nes priešingu atveju ekologiniams ūkiams nebeįmanoma ūkininkauti.

Tokią nuostatą šiandien „Agroetai“ paskelbė LEŪA pirmininkas Saulius Dalniulis prieš prasidedant Ukmergėje vyksiančiam asociacijos ataskaitiniam susirinkimui.

„Didžiausia problema yra cheminių pėdsakų likučiai. Lietuvoje nustatyta nulinė jų riba. Jei „Ekoagros“ randa kad ir tūkstantąją dalį, visai produkcijai, o ne tam tikro lauko daliai, taikomas pažeidimas. Tokiu atveju visa ūkininko produkcija nebelaikoma ekologiška ir apsiginti nebėra jokios galimybės“, – „Agroetai“ aiškino S. Daniulis.

Asociacija siūlys, kad būtų pakeisti teisės aktai, numatant, jog pirmiausiai turi būti atliekamas tyrimas, iš kur atsirado tarša, nes dabar ūkininkas de facto laikomas pažeidėju. „Nors gal visai ne dėl jo kaltės atsirado ta tarša. Būta atvejų, kai nustačius pažeidimą, gretimo lauko savininkas prisipažindavo, jog purkšdamas savo pasėlius, užteršė ir greta ekologiškai ūkininkaujančio žemdirbio lako dalį, tačiau tokie argumentai niekur neužskaitomi“, – pasakojo S. Daniulis.

Vadovaujantis galiojančia tvarka Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), jei nustatomas pažeidimas ekologinėje produkcijoje, taiko 100 proc. sankciją, tai yra ūkis privalo grąžinti visą paramą.

„Nė viename sektoriuje taip nėra. Kitur galioja 2-3 proc. sankcija, kai ekologiškiems ūkiams privaloma grąžinti visą išmokėtą paramą“, – „Agroetai“ piktinosi S. Daniulis.

Replikavus, kad ūkininkai tokiu atveju gali kreiptis į teismus, S. Daniulis tikino, jog visus teismus ūkiai yra pralaimėję. Tokių pažeidėjų LEŪA yra 18 ir visiems jiems teismų sprendimai nebūdavo palankūs.

„Teismas konstatuoja tik faktą, patvirtindamas „Ekoagros“ sprendimą. Tačiau nėra jokio tyrimo, iš kur atsirado ta chemija, kuri galbūt atsirado prieš 6-8 metus“, – „Agroetai“ sakė S. Daniulis.

Praėjusių metų gruodžio 27 d. žemės ūkio ministro G. Surplio sprendimu buvo nutarta, jog ūkiai galėtų net atgaline data įrodyti, jog pažeidimas atsirado ne dėl jų kaltės, tačiau šį įsakymą Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) neseniai pripažino, jog jame esama korupcinių rizikų. STT įpareigojo ŽŪM įsakymą pakeisti per dviejų mėnesių laikotarpį.

„Baisiausia, kad yra žlugdomi ūkiai. Net tada, jei atsivedi kaimyną, kurio traktorininkas netyčia nupurškė lauką, ūkininkas vis tiek baudžiamas ir už visus kitus švarius laukus“, – tikino S. Daniulis.

Didžioji dalis ūkių sankcijų sulaukė dėl grikių pasėlių. Laboratorijoje buvo nustatyta, kad tyrėjai aptikdavo tūkstantųjų dalių taršą dėl glifosato skilimo produkto.

LEŪA taip pat svarsto, kaip ūkiams gyventi toliau, nes 2020 m. nenumatyta jokia parama ekologiniams ūkiams.

„Kiek valdžia paprašė iš Europos Sąjungos paramos, tiek ir gavome, bet niekam neatėjo į galvą paprašyti tiek, kad užtektų visiems metams“, – „Agroetai“ sakė S. Daniulis.

LEŪA vienija apie 200 ekologinių ūkių.

Gediminas STANIŠAUSKAS

Ekologiniai ūkiai ragina švelninti reikalavimus cheminei taršai ir plaka valdžią už prastų derybų su ES pasekmes

 • Atsiliepimai
  Komentuoti

  1. Leonas   2019/03/22 at 07:23

   Taip, reikia sumažinti chemikalų kiekį ekologiniuose javuose, nes nupirkus iš cheminių ūkių lengviau bus parduoti!! P.s. ieškau bet kokių grūdų – parduodu kaip Eko!

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.