Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1 DOJUS agro

Dešimt tonų vandens – dienos norma karvių bandai

Autorius: Agroeta
Dešimt tonų vandens – dienos norma karvių bandai
Dešimt tonų vandens – dienos norma karvių bandai
Printer Friendly, PDF & Email

Nors ketvirtadienį dalyje Lietuvos rajonų prašniokštė lietus, kai kur net su stambiais krušos gabalais, sinoptikai ir toliau prognozuoja karštas bei tvankias dienas. Tad atokvėpio gyvulių augintojams nebus. „Agroetos“ kalbinti pašnekovai kaip susitarę tvirtino, kad pastarosiomis dienomis jų augintiniams svarbiau buvo ne tiek pašarai, kiek vanduo. Apie šimto karvių bandą turinčiam ūkininkui į ganyklą kiekvieną dieną tenka atvežti 10 t vandens.

Išgeria daugiau

Iki aukščiausių birželio mėnesio reikšmių pakilusi temperatūra – nemenkas išbandymas laukuose besiganantiems galvijams. Tokiomis dienomis jie labiau nori ne pašarų, o vandens, dar geriau būtų pavėsis. Tačiau didelėse ganyklose ne visada rasi krūmynų, net pavienių medžių. Gerai tiems ūkininkams, kurių ganyklos prieina prie fermų.

„Vandens gyvuliams, aišku, reikia gerokai daugiau, tačiau dėl pavėsio mano karvių bandai problemų nekyla. Ganyklos yra netoli tvarto, todėl gyvuliai panorėję gali bet kada į jį pareiti“, – sakė Šauklių k. (Skuodo r.) ūkininkas Steponas Jonkus.

To paties rajono Geldėnų k. ūkininkė Danutė Virkšienė tokių galimybių neturi, todėl jos ūkyje vanduo vežiojamas į ganyklą.

„Karštomis dienomis karvei reikia apie 100 l vandens per dieną. Kasdien iš ūkyje esančio giluminio šulinio į rezervuarą ganykloje atvežame po 10 t vandens, ir visas jis yra išgeriamas. Taip pat pastebėjau, kad sumažėjo pieno primilžiai“, – sakė šimto karvių bandos savininkė D. Virkšienė.

Ganykla Škotijoje.

Nelaimių dar nebuvo

Klaipėdos, Skuodo rajonų ūkininkai sakė, kad nelaimių dėl karščių jų ūkiuose dar nebuvo, tačiau kiekviena diena pasitinkama su nerimu. Tuo tarpu Kretingos r. Darbėnų seniūnijos žemės ūkio specialistė Rima Ridikienė „Agroetai“ teigė, kad yra girdėjusi apie neseniai nutikusį, tiesa, laimingai pasibaigusį įvykį.

„Į seniūniją užeina žmonės, kuriems tenka padėti parašyti prašymus dėl pernykštės sausros padarytos žalos kompensavimo. Daugelis pasiguodžia, kad per karščius gyvulių priežiūra sunkesnė. O viena moteris papasakojo, kad jos veršiukas buvo gavęs saulės smūgį. Į pagalbą kvietė veterinarą, girdė veršiuką vandeniu, vėsino. Viskas baigėsi laimingai, maždaug po trijų valandų veršiukas atsigavo. Ten, kur laukai dideli ir aplinkui nei krūmynų, nei pavienių medžių, gyvuliams nėra kur prisiglausti pavėsyje“, – pasakojo R. Ridikienė.

Ne visada galvijui užtenka atsigerti – jis norėtų vandenyje atgaivinti visą kūną. Vienas ūkininkas, melžiamas karves laikantis fermoje ir išleidžiantis jas kasdien pasivaikščioti, sakė, kad lauke girdyklose jos ne tiek geria, kiek stengiasi įlipti į girdyklas atsigaivinti.

Įvertino škotų praktiką

Skuodo valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininko Algimanto Želvio pasiteiravome, ar ūkininkai nepraktikuoja per karščius leisti gyvulius į šalia ganyklų esančius natūralius vandens telkinius, taip pagelbėdami savo augintiniams iškęsti saulės kaitrą.

„To daryti neleidžia aplinkosauginiai įstatymai, siekiant apsaugoti vandens telkinius ir jų pakrantes. Laimė, mūsų rajone dar negirdėjome apie kritusius gyvūnus, galbūt padeda pakankamai vėsios naktys, šiandien ir vėjelis papučia. Ir patys žmonės jau išmoko, kaip per karščius elgtis su gyvuliais, ieško jiems pavėsio, duoda daug vandens ir net laisto vandeniu, nors manau, kad didelės bandos taip neaptarnausi“, – sakė A. Želvys.

Taigi šalia ganyklos gali telkšoti vanduo, tačiau bristi į jį karvėms neleidžiama. Pasirodo, taip yra ne visur. Skuodo VMVT viršininkas sakė susidūręs su Škotijos praktika, kur gyvuliai netrukdomi gali braidžioti po gamtoje esančius vandens telkinius.

„Lankantis Škotijoje atkreipėme dėmesį į didelius aptvarus, juosiamus akmeninių tvorų. Mums papasakojo, kad tokie sklypai susiformavę daugiau kaip prieš šimtą metų ir jų ribos praktiškai nekinta. Reljefas ten kalvotas, daug kur per ganyklas nuo kalnų čiurlena šalto vandens upeliai. Tos tvoros išdėstytos taip, kad ganykla šlietųsi prie vandens telkinio ir gyvuliai galėtų jame atsigerti bei pabraidžioti. Tiesa, daugiausia mums teko matyti ne karves, o avis, vis dėlto ši praktika rodo, kad ten kitaip žiūrima į gyvulius. Ūkininkams nereikia vargintis į tokias ganyklas ir vandenį vežioti“, – įspūdžiu iš svečios šalies dalijosi Skuodo VMVT viršininkas A. Želvys.

Mikas JUOZAPAITIS

Facebook komentarai

T Hegvita agro