Dėl liūčių ir sausros daugiau degalų: sužinokite, kam ir kokios nustatytos papildomos normos

(Vilnius, lapkričio 7 d.) Vyriausybė trečiadienį nusprendė, kad žemdirbiai galės papildomai įsigyti žymėto dyzelino, jei jų ūkinei veiklai neigiamos įtakos padarys ekstremali situacija, paskelbta dėl gausių kritulių arba sausros. Prognozuojama, kad dėl papildomo lengvatinėmis sąlygomis įsigyjamo dyzelino kiekio šalies iždas negaus maždaug 3,1 mln. eurų.

Toks sprendimas priimtas siekiant sumažinti ūkininkams papildomas gamybos sąnaudas, atsiradusias dėl 2017 m. iškritusio didelio kritulių kiekio.

„Pažymima, kad degalų poreikis žemės ūkyje išaugo dėl ekstremalaus kritulių kiekio, nulėmusio nepalankias gamybos sąlygas 2017–2018 ūkiniais metais“, – teigiama Vyriausybei pateiktoje pažymoje.

Papildomi gazolių kiekiai nustatyti, atsižvelgiant į Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto atliktus skaičiavimus.

Dėl apsunkintų veiklos sąlygų ūkininkai jau pasinaudojo galimybe avansu įsigyti iki 15 proc. gazolių iš 2018–2019 ūkinių metų kiekio.

Pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos pateiktus duomenis, dėl žemdirbių avansu įsigyto gazolių (9 mln. 028 tūkst. litrų) kiekio nemažinimo negautos valstybės biudžeto pajamos bus iki 2,6 mln. Eur, o dėl papildomo gazolių kiekio (apie 1 mln. 680 tūkst. litrų) 2017 metais pasėtų ir žuvusių žieminių pasėlių plotams apdirbti negautos valstybės biudžeto pajamos sudarys iki 0,49 mln. Eur.

Valstybės lygio ekstremalioji situacija šalyje buvo paskelbta praėjusių metų spalį, o atšaukta šių metų gegužę.

„Klausimas tik toks, kodėl taip ilgai laukėme su šiuo nutarimu, kai tokį pažadą esame davę prieš metus laiko. Per tą laiką kai kurie ūkininkai jau ir bankrutuoti spėjo“, – žemės ūkio ministrui G. Surpliui priekaištavo Premjeras Saulius Skvernelis.

Kam ir kiek

Papildomi gazolių kiekai 2018–2019 ūkiniams metams nustatyti atskiroms veiklų rūšims: grūdiniai, ankštiniai ir kiti augalai, už kuriuos mokamos tiesioginės išmokos – 10 l už ha, rapsai – 12 l už ha, bulvės – 24 l už ha, daržovės – 58 l už ha, cukriniai runkeliai, pašariniai šakniavaisiai – 30 l už ha, 2017 m. pasėtų ir žuvusių žieminių pasėlių (kviečių, miežių, kvietrugių, rugių ir rapsų) plotui apdirbti – 27 l už ha).

Numatoma didinti gazolių normas iš viso dviem žemės ūkio veiklos subjektų grupėms: – tiems, kurie dėl padidėjusių gazolių sąnaudų nuimant derlių apsunkintomis sąlygomis 2017–2018 ūkiniais metais pasinaudojo galimybe įsigyti 15 proc. gazolių avansu iš 2018–2019 ūkinių metų kiekio ir subjektams, kurių 2017 m. pasėti žiemkenčiai žuvo ir atsirado papildomas poreikis apdirbti žemės plotus.

Šis Vyriausybės nutarimas įsigalios nuo 2019 m. balandžio 1 d.

Agroeta

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.