Daugiau kaip du tūkstančiai Olandijos fermerių įtariami sukčiavimu pieno ūkiuose

(Amsterdamas, vasario 13 d.) Olandijoje kilo skandalas, kai tūkstančiai fermerių sufalsifikavo savo gyvulininkystės ūkiuose dokumentus, nurodydami klaidinančią informaciją apie bandų būklę.

Ši šalis vienintelė Europos Sąjungoje buvo įsipareigojusi sumažinti fosfatų perteklių pienininkystėje tiek, kad pieninių karvių skaičius ūkiuose sumažėtų iki 2015 m. liepos 2 d. lygmens. Iki 2017 m. pabaigos pieninių karvių Olandijoje turėjo sumažėti maždaug 60 tūkst. vnt. (nuo dabar esančių 1,79 mln. vnt.)

2016 m. Olandijos vyriausybė netgi buvo skyrusi 12 mln. eurų kompensacijoms, už 10 tūkst. vnt. karvių išskerdimą, bet jau pirmą paraiškų priėmimo dieną fermeriai pateikė paraiškų savanoriškai išskersti 30 tūkst. karvių. Paraiškos buvo atrinktos burtų keliu.

Nesumažinusiems savo bandų pieno ūkiams nuo 2018 m. sausio 1 d. grėsė didžiulės baudos už fosfato perteklių. Tad žinodami tai, ūkininkai dar pernai ėmė gudrauti.

Kadangi pieninė karvė gyvulininkystės duomenų bazėje žymima kodu 1.0 LU, o telyčios 0,5 LU, tai valstybės institucijos netrukus pastebėjo, jog šalyje užfiksuotas anomalinis veršiavimosi bumas. Karvės, kurias reikėjo paskersti, pieno ūkiuose staiga tapdavo veršingomis. Pastebėta, jog daug karvių tais pačiais metais esą atsivedė po kelis veršiukus, nors kol jie išvysta pasaulį, praeina 9 mėnesiai.

Daugiau kaip 2100 fermerių pranešė, kad jų ūkiuose veršelių gimstamumas išaugo 10 proc., o dar 5700 ūkininkų informavo, jog pas juos veršelių gimstamumas ūgtelėjo nuo 5 iki 7 proc.

Olandijoje statistinis prieauglio vidurkis sudaro nuo 3 iki 5 proc. per metus.

Ekspertai teigia, jog tokiu būdu ūkininkai siekė išvengti griežtų sankcijų už fosfato perteklių savo ūkiuose, todėl falsifikavo dokumentus.

„Panašu, kad ūkininkai tiesiog prirašė daugybę veršelių vienai karvei, kuri vėliau dokumentacijoje matyti kaip atsivedusi net ne po vieną, o daugybę veršelių. Tokiu būdu sistema suprato, jog ūkyje banda sumažėjo“, – aiškino tyrėjas.

Už dokumentų falsifikavimą ūkininkams gresia ne tik piniginės baudos, bet kai kuriais atvejais ir baudžiamoji atsakomybė.

Agroeta

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.