Bulvienojai – aukso vertės. Ar žinojote?

(Vilnius, liepos 13 d.) Jau po truputį kasamos pirmosios bulvės. Tačiau, ar dažnas pasvarstome, ką daryti su bulvienojais. Juk bulvienojai – tai vertinga komposto, pelenų ir mulčio  žaliava.

Ruošiant kompostą iš bulvienojų derėtų žinoti, kad tokį kompostą bus galima naudoti ne anksčiau kaip po trejų metų. Taip yra todėl, kad trejus metus gyvybingi išlieka fitoftorozę sukeliantys grybeliai. Be to, pravartu taikyti papildomą priemonę siekiant sunaikinti visus patogeninius organizmus – kompostą su bulvienojais rudenį perlieti vario sulfato tirpalu (10 l vandens – 2 šaukštai vario sulfato).

Tiems, kurie nenori užsiimti komposto gamyba, rekomenduojama bulvienojus džiovinti ir deginti, o gautus pelenus naudoti kaip vertingas kalio ir fosforo trąšas, reikalingas visiems daržo ir sodo augalams. Be kalio ir fosforo, pelenuose gausu kitų naudingų mikroelementų: boro, geležies, mangano, molibdeno ir kt.  Tačiau džiovinti bulvienojus, ypač pažeistus ligų, reikia atsargiai. Neretai nutinka taip, kad dar prieš deginant išdžiūvusius bulvienojus fitoftorozės sporos pasklinda ir užkrečia likusią daržo dalį. Tad deginimas siekiant sunaikinti ligas praranda prasmę.

Bulvienojus galima storu sluoksniu dėti aplink vaismedžius. Taip sudaroma natūrali vaismedžių šaknų apsauga nuo būsimų žiemos šalčių. Be to, bulvienojų mulčias neleidžia augti piktžolėms ir atbaido įvairiausius vaismedžių kenkėjus. Pūvantys bulvienojai pamažu tampa puikiomis trąšomis. Svarbu tai, kad bulvės ir vaismedžiai (obelys, slyvos, vyšnios) neserga tomis pačiomis ligomis, o tai reiškia, kad vaismedžiai tikrai nenukentės, jei bulvienojuose slypės kokios nors ligos užkratas.

Pamulčiavus vaismedžius bulvienojais patariama ant jų dar uždėti nemažą sluoksnį pjuvenų. Pjuvenos neleidžia fitoftorozę sukeliančioms sporoms pasklisti po daržą. Pjuvenų sluoksnis papildomai apsaugo vaismedžių šaknis nuo būsimų šalčių ir sumažina šaknyne žiemojančių kenkėjų skaičių.

Vaismedžių mulčiavimas bulvienojais geras dar ir dėl to, kad suklaidina kolorado vabalus: jie įsitaiso žiemoti bulvienojuose galvodami, kad yra bulvių lauke, o pavasarį žūsta neturėdami maisto.

Agroeta

Bulvienojai – aukso vertės. Ar žinojote?

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.