Anomalijos GDT prekybos sesijoje: ar pieno gamintojai gali tikėtis kainų padidėjimo

(Briuselis/Oklandas, kovo 9 d.) Pieno produktais per „Global Dairy Trade“ platformą prekiaujantieji brokeriai teigia, kad per paskutinę GDT prekybos sesiją, kurios indeksas smuko 0,6 proc., buvo užfiksuoti neįprasti sandoriai. Lieso pieno miltų (SMP) kaina šoktelėjo 5,5 proc. – iki 2051 JAV dolerio už toną, o tai neįprasta, nes SMP paklausa dar nėra tokia, kad galėtų taip stipriai paveikti šio produkto kainas.

Analitikų teigimu, SMP brangimas net ir Okeanijos zonoje, kurios tendencijos Europą pasiekia maždaug po 1,5-2 mėnesių, buvo nelauktas. Dabar svarstoma, kodėl taip galėjo nutikti ir ką tai reikš ateityje – tiek formuojant galimas prognozes pieno produktų kainoms, tiek mėginant paaiškinti pieno gamintojams, kokia gali būti žaliavos supirkimo kaina. Mat pamatę tokius GDT prekybos rezultatus, pieno gamintojai gali pamanyti, jog netrukus didės ir pieno supirkimo kainos.

Didžiausią spaudimą pieno supirkimo kainoms, pavyzdžiui, Europos Sąjungoje, daro bendrijos šalių intervenciniuose sandėliuose sukauptos gigantiškos SMP atsargos. Būtent tai laikoma didele kliūtimi žaliavai brangti. Be to, jeigu ES šalys nuspręstų rinkai patiekti keliasdešimt tūkstančių tonų SMP, pieno supirkimo kainos neišvengiamai smegtų žemyn, todėl oficialus Briuselis stengiasi maksimaliai ilgą laiką išlaikyti sandėliuose pieno miltus, kad pieno ūkiai išvengtų katastrofos.

Be intervencinių pirkimų kol kas nėra jokio kito instrumento, kaip sumažinti pieno gamybą ES, nes ji po truputį tik didėja, o SMP perprodukcija ir toliau kraunama į sandėlius, kuriuose sukaupta apie 400 tūkst. tonų SMP.

Kas nutiko, GDT paskutinėje prekybos sesijoje su SMP, kuriems įsigyti buvo sudarytas anomaliniais pavadinti sandoriai, šiuo metu kaip tik ir aiškinasi GDT Rizikų stebėsenos valdyba. Jai krito į akis tai, kad keliuose ateities sandoriuose (2018 m. balandžiui) SMP kaina buvo 45 proc. didesnė nei, šis produktas kainavo prieš dvi savaites.

„Mes pastebėjome neįprastus veiksmus. Keliolika pirkėjų pageidavo, kad jiems per labai trumpą laiką būtų pristatytas gana nemažas SMP kiekis. Tiesa, jų veiksmai buvo nenuoseklūs“, – po GDT aukcionų kalbėjo Rizikų stebėsenos valdybos narys ir OMF bendrovės direktorius Nigel Brunel‘is.

Įtarimai netgi krito ant pieno kooperatyvo „Fonterra“, kuriam ir priklauso pieno produktų prekybos platforma „Global Dairy Trade“. Siekiant išsklaidyti abejones, Rizikos stebėsenos valdyba ketina paskelbti atskirą pranešimą iki kitos GDT prekybos sesijos, kuri vyks kovo 20 d.

OMF yra viena aktyviausių bendrovių prekyboje ateities sandoriais. Jos vadovas N. Brunel‘is įtaria, kad pirkėjai jau anksčiau buvo sumokėję už SMP produkciją ir tik dabar oficialiai įtvirtino kontraktus, bet gali būti, kad tyrimas atskleis kitokį scenarijų.

Pieno rinka yra viena nestabiliausių rinkų pasaulyje.

Agroeta

 • Atsiliepimai
  Komentuoti

  1. Tai jau taip   2018/03/09 at 14:18

   Jo jau kaip mums pakels supirkimo kainas tai mes net zagtelsim pries tai tris sesijas indeksas kilo tai mums vietoj pakelimo tik numete vat taip. Kai pasaulyje pieno supirkimo kaina kyla pas mus ne bet kai krenta tai pas mus irgi krinta is karto ne po 2 menesiu

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.