Afrikinis kiaulių maras plinta ir Lietuvoje, ir pasaulyje

(Vilnius, gruodžio 31 d.) Afrikinis kiaulių maras (AKM) Lietuvoje ir toliau išlieka sezoniškas. Nuo 2014 m., kai šalyje buvo užregistruotas pirmas šios ligos atvejis šernams, daugiausia AKM užsikrėtusių šernų nustatoma žiemos mėnesiais. Šiuo metu dėl aktyvesnės medžioklės taip pat padidėja sumedžiojamų AKM užsikrėtusių šernų skaičius.

Nuo 2018 m. sausio mėn. iki šios dienos Lietuvos laukinėje faunoje AKM patvirtintas 1428 vietose 3063 šernams (2635 nugaišusiems ir 428 sumedžiotiems). Kiekvienais metais nustatoma vis daugiau AKM užsikrėtusių šernų ir didėja AKM užkrėstos teritorijos plotas. Šiuo metu apie 80 % Lietuvos teritorijos yra užkrėsta AKM. Jau yra administracinių teritorijų, kuriose šiuo metu šernų populiacija itin maža arba beveik išnykusi.

AKM šernams nustatomas ir Europos Sąjungos šalyse bei plinta Azijos žemyne – Kinijoje. Pastaruoju metu AKM šernų populiacijoje ypač plinta Lenkijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Belgijoje ir nors yra nedidelė šernų populiacija Estijoje, tačiau ir ten nuolat registruojama naujų AKM atvejų.

AKM sezoniškumas stebimas ir Lietuvoje bei daugumoje Europos Sąjungos šalių kiaulių ūkių – šios ligos sezonas baigiasi su šiltuoju metų laiku, tačiau Rumunijoje ir Kinijoje AKM nustatomas ir šaltuoju metu – žiemą. AKM plitimui kiaulių ūkiuose šiose šalyse įtakos turi kiaulių šėrimas termiškai neapdorotomis ir AKM virusu užkrėstomis virtuvės atliekomis bei užsikrėtusių kiaulių ar kiaulienos produktų pervežimas į naujas teritorijas.

Azijos kiaulių ūkiuose plinta ir kita pavojinga liga. Šią savaitę centrinėje Japonijoje nustatytas jau šeštas klasikinio kiaulių maro (KKM) epidemijos atvejis, o likviduoti ligos židinį pasitelkta net kariuomenė. Naujausias šios užkrečiamos ligos atvejis nustatytas kiaulių ūkyje Sekyje, Gifu prefektūroje, kur dėl nustatyto KKM viruso buvo nugaišinta daugiau kaip 7,5 tūkstančio kiaulių.

KKM Gifu ūkyje šių metų rugsėjo mėnesį registruotas pirmą kartą nuo 1992 m. Šernams ši liga buvo nustatyta tiek Gifu, tiek kaimyninėje Aichi prefektūroje. Ir nors liga nėra pavojinga žmonėms, Japonijos valdžios deda visas pastangas, kad užkirstų kelią infekcijai plisti.

Agroeta

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.