Kruša išdaužė daržus ir šiltnamius, ko laukti artimiausiomis dienomis

(Klaipėda, gegužės 20 d.) Šeštadienį net keliose vietose Žemaitijoje mūsų šalies gyventojai užfiksavo didžiulę krušą, išdaužiusią šiltnamius, daržus, gėlynus. Socialiniame tinkle „Facebook“ žmonės dalinosi nuotraukomis ir vaizdo įrašais, kuriuose užfiksuota krušos padaryta žala.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHT) sinoptikė Margarita Kirkliauskaitė „Agroetai“ pasakojo, kad krušai susidaryti būtinos tam tikros sąlygos.

„Prie žemės turi būti labai karšta, daug drėgmės, o aukštai – labai šalta. Kuo didesnis šis nepastovumas, lydimas smarkaus vėjo, tuo geresnės sąlygos susidaryti krušai“, – kalbėjo M. Kirkliauskaitė.

Pati kruša susidaro debesyje nuo 1,5 iki 10-12 kilometrų aukštyje. Susiformavus tokiam debesiui per visą jo storymę, keičiantis stipriam vėjui, lietaus lašeliai keliami aukštyn. Jis neiškrenta ir kaip skalbimo mašinoje keliauja tai žemyn, tai aukštyn.

„Pasiekęs debesies viršūnę, kur yra neigiamos temperatūros, lašelis virsta ledėku. Tada jis leidžiasi žemyn, bet neiškrenta, o vėl pakeliamas į debesies viršų, – pasakojo M. Kirkliauskaitė. – Kuo ilgiau ir daugiau kartų tai vyksta, tuo didesnis ledėkas užauga. Debesis tam tikru momentu neišlaiko tos masės ir su lietumi viskas krenta žemyn“.

Pasak M. Kirkliauskaitės, krušą paprastai lydi ir škvalinis vėjas, smarki liūtis.

LHT specialistai negali prognozuoti, kada ir kokiame rajone gali iškristi kruša. LHT Tyrimų ir plėtros skyriaus patarėjas, klimatologas dr. Donatas Valiukas „Agroetai“ sakė, jog per metus tarnyba fiksuoja kelis krušos atvejus.

„Visa problema tai, kad nėra pakankamai meteorologinių stotelių, kad galėtume fiksuoti net ir atskirus krušos atvejus“, – teigė klimatologas dr. D. Valiukas.

„Facebook“ grupėje „Vaikštau sode, kapstaus darže – 2“ publikuotos nuotraukos.

Jo teigimu, kruša yra lokali problema, nutinkanti nedidelėje teritorijoje, todėl ją fiksuoti be galo sudėtinga.

Kaip teigia sinoptikai, gegužės 21-os naktį bus nepastoviai debesuota. Daug kur trumpas lietus, vietomis su perkūnija. Vėjas pietryčių, 6–11 m/s, iki vidurnakčio kai kur gūsiai 15–19 m/s. Žemiausia temperatūra 13–18 laipsnių. Dieną nepastoviai debesuota. Vietomis, daugiausia pietvakarinėje šalies pusėje, trumpi lietūs su perkūnija. Vėjas pietryčių, rytų, 8–13 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 25–29 laipsniai.

Gegužės 22-os dieną daug kur trumpi lietūs, kai kur su perkūnija. Temperatūra naktį 12–17, dieną 23–28 laipsniai.

Agroeta

„Facebook“ vartotojų nuotraukose užfiksuota kruša, nutikusi šeštadienį Žemaitijoje.

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.