Pasaulio žemvaldžių Top-100: vieni pagavo sėkmės paukštę, kiti iškilo paveldėję ūkius

(Kaunas, gruodžio 5 d.) Tęsiame pažintį su stambiausiais pasaulio žemvaldžiais. Kad būtų lengviau palyginti ir įvertinti, primename, kad Lietuvos plotas 65 300 kv. kilometrų arba per 6,5 mln. hektarų. Šiandien pristatome dar dešimt didžiausių ūkininkų, kurie užima pozicijas nuo 80-osios iki 71 vietos.

80 vieta. FIŠERIŲ ŠEIMA – 178 000 hektarų

Visame pasaulyje gerai žinomos aprangos ir aksesuarų firmos „Gap“ įkūrėjai Doris Fišer (Doris Fisher) ir jos jau miręs vyras Donaldas praėjusio amžiaus aštuntame dešimtmetyje JAV Kalifornijos valstijoje įsigijo tūkstančius hektarų miškais apaugusios žemės. Dabar Doris ir jos vaikai šioje valstijoje turi stabilų miško verslą, o jų nuosavybė vertinama milijardais dolerių.

79 vieta. SIMPLOTŲ ŠEIMA – 179 000 hektarų

2008 metais miręs „bulvių karalius“ Džonas Ričardas Simplotas (John Richard Simplot) savo vardu pavadintą daržovių ūkį įkūrė 1929 metais. Turtus jis susikrovė ir didžiulės sėkmės pasiekė praėjusio amžiaus aštuntame dešimtmetyje McDonaldo užkandinėms tiekdamas kepintas bulvytes. Simploto vaikai ir vaikaičiai dabar turi daugybę rančų ir ūkių, pasklidusių visoje Jungtinių Amerikos Valstijų teritorijoje.

78 vieta. VESTERVELTŲ ŠEIMA– 193 000 hektarų

Vesterveltų (Westervelt) šeimos valdomas „Westervelt Company“ ūkis egzistuoja jau 134 metus. Dar 1884 metais jį įkūrė Herbertas Vesterveltas. Dabar tai viena iš pagrindinių JAV žemės išteklių organizacijų, penkiose valstijose iš viso turinti 193 000 hektarų miško.

77 vieta. PHAM NHAT VU – 200 000 hektarų

Žiniasklaidos magnatas Pham Nhat Vu, didžiausio Vietname turtuolio ir vienintelio tos šalies milijardieriaus Pham Nhat Vuong brolis, 2016 metais ėmėsi gyvulininkystės verslo Australijoje ir už 14 mln. dolerių nusipirko Šiaurės Teritorijos valstijoje esantį „Vermelha Station“ gyvulininkystės ūkį. Tai laikoma didžiausia vietnamiečių investicija į Australijos gyvulininkystės sektorių.

76 vieta. STIMSONŲ ŠEIMA – 202 000 hektarų

Vienų iš stambiausių JAV žemvaldžių Stimsonų verslo ištakos siekia tolimą praeitį. Stimsonų medienos kompanija (Stimson Lumber Company) įkurta dar prieš pilietinį Amerikos karą. Dabar šios šeimos nariai valdo didžiulius miškų masyvus Montanos, Oregono, Aidaho ir Vašingtono valstijose.

75 vieta. DONALDAS HORTONAS – 204 000 hektarų

Donaldas Hortonas daugiau kaip prieš 35 metus įsteigė didžiausią Jungtinėse Amerikos Valstijose namų statybos įmonę „D. R. Horton“. Bėgant metams įmonės įkūrėjas prisipirko milžiniškų žemės plotų šalies pietvakariuose. Dabar jo valdos iš viso sudaro 204 000 hektarų.

74 vieta. BELLŲ ŠEIMA – 225 000 hektarų

Šios šeimos valdoma Australijos maisto ir žemdirbystės įmonė (Australian Food & Agriculture) turi įspūdingą verslo portfelį Naujojo Pietų Velso valstijoje. Tai ir merinosų veislės avių ūkiai, ir laukų drėkinimo įranga, ir daug kitokių veiklų. Įmonė stabiliai augo nuo praėjusio amžiaus aštunto dešimtmečio, o vieninteliai jos valdytojai yra tik Bellų šeimos nariai.

73 vieta.  MARTINŲ ŠEIMA – 231 000 hektarų

Šios šeimos medienos apdirbimo įmonė ypač suklestėjo valdoma velionio Rojaus O. Martino jaunesniojo, kuris perėmė ir plėtė dar jo tėvo įkurtą verslą. Dabar šiai ir toliau sėkmingai augančiai įmonei vadovauja Rojaus O. Martino jaunesniojo sūnus Rojus O. Martinas trečiasis. Jungtinių Valstijų pietinėse valstijose jis turi 231 000 hektarą žemės.

72 vieta. OKONORŲ (O’CONNOR) ŠEIMA – 235 000 hektarų

Šeimos sėkmė prasidėjo 1834 metais, kai jos patriarchas Tomas Okonoras (Thomas O’Connor) Teksaso valstijos Viktorijos apygardoje gavo dovanų 1192 hektarus žemės. Metams bėgant šios iš Airijos kilusios imigrantų šeimos nariai vis didino ūkio ribas ir dabar jau turi  235 000 hektarus žemės.

71 vieta. LAIKSŲ (LYKES) ŠEIMA – 249 000 hektarų

1870 metais chirurgijos daktaras Hovelas Laiksas (Howell Lykes) metė chirurgo darbą ir persikėlė į Floridą. Ten jis perėmė jo šeimai priklausantį nedidelį 202 hektarų ūkį ir ėmėsi rimtai ūkininkauti. O dabar jo palikuonys turi jau 249 000 hektarų žemės Teksaso ir Floridos valstijose. Šis plotas prilygsta Liuksemburgui.

Pagal užsienio spaudą parengė Regimantas BALTRUŠAITIS

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.