B. Markauskas traukiasi, o kas bus jo įpėdinis?

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas nusprendė pasitraukti pats, nelaukiant, kol šaltasis karas tarp šalies vadovės Dalios Grybauskaitės ir premjero Sauliaus Skvernelio virs tikrų tikriausia valdžių priešprieša. Natūralu, kad Prezidentūrai ir Vyriausybei nesutariant, vargu ar būtų įmanomas sklandus Vyriausybės, Seimo ir Prezidentūros darbas vardan tos Lietuvos.

Žinant, koks yra D. Grybauskaitės vadovavimo stilius, ta priešprieša būtų dar stipriau pakirtusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos reitingus visuomenėje. Jie jau dabar „valstiečiams“ akivaizdžiai rodo – rinkėjų suteiktas pasitikėjimo kreditas tirpsta lyg pavasarinis sniegas. Jei B. Markauskas ir toliau būtų laikęsis posto, įtampa tarp D. Grybauskaitės ir S. Skvernelio tik didėtų. Prezidentė, tarsi karalienės mostu, pradėtų vetuoti Seimo priimtus įstatymus. Parlamentas, suprantama, veto atmetinėtų. Susipriešinimas tik augtų, o už viską liktų vis tiek atsakingas Seimas ir Vyriausybė. Čia kaip žaidimas į vienus vartus. Tad valdantiesiems laikantis B. Markausko figūros, kad ir koks neblogas jis ministras, kuo toliau, tuo labiau tai tik kenktų. Ir kenktų visomis prasmėmis, jau nekalbant apie ruošiamus įstatymus ir poįstatyminius aktus tai verslo grupei, kuri vis dar turi didžiausią politinį svorį.

Čia, kaip sakoma, suveikė valdančiųjų savisaugos instinktas. Geriau kaip jakudzoms nusipjauti pirštą ir padėti ant servetėlės, bet išsaugoti gyvybę.

Dabar Žemės ūkio ministerijoje, kurioje prasidėjo etatų mažinimo vajus, B. Markausko oponentai turėtų šiek tiek lengviau atsikvėpti. Kartu su ministru trauksis ir visa jo politinio pasitikėjimo komanda. Neatsitiktinai kai kurie B. Markausko aplinkos žmonės iš politinių pareigybių jau pasirūpino ir ne tokiomis „laikinomis“ pareigybėmis ŽŪM. Tai irgi išlikimo instinkto padarinys ir mes tai žmogiškai suprantame.

Nors S. Skvernelis tarsi prašys Prezidentės, kad B. Markauskas padirbtų bent iki birželio, jau dabar galime prognozuoti, kas jį pakeis ŽŪM. Pirmasis žvilgsnis krypsta į Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininką Andriejų Stančiką. Tai būtų logiškiausia, atsižvelgiant į tai, jog tiek B. Markauskas, tiek A. Stančikas priklausytų tai pačiai ūkininkų grupei. Abu jie dirbo pieno sektoriuje.

Jau žinome, kad B. Markauskas savo pieno ūkį ketina parduoti. Savo ruožtu A. Stančikas anksčiau vadovavo pieno gamintojų kooperatyvui „Pieno gėlė“. Rengė akcijas prie Žemės ūkio ministerijos, kuomet jai vadovavo Virginija Baltraitienė. Tuo pat metu jis buvo ir Žemės ūkio rūmų pirmininkas. Kitaip tariant, tiek A. Stančikas, tiek B. Markauskas yra bendražygiai, tad ir žemės ūkio ministro postą A. Stančikui nebūtų sunku perimti iš B. Markausko. Iššūkiai tie patys, pasakytume, tad ir sprendimai turėtų būti analogiški.

Be to, ko jau ko, o A. Stančikui prie širdies būti viršūnėje. Ministro postas vainikuotų jo visuomeninę-politinę karjerą. Tačiau kalbėkime atvirai. Ministro postas A. Stančikui būtų per didelis iššūkis. Jau ir Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko postas jam šiek tiek per geras. Kas jau kas, o iš Kaimo reikalų komiteto pusės sklindantis keliaklupščiavimas ir interesų tenkinimas vienam ponui, vaizdžiai tariant, pernelyg krenta į akis. Todėl tik pagalvokite, kokie galimi sprendimai, jei A. Stančikas taptų ministru.

Šiuo atveju, nė kiek neabejoju, A. Stančiko kandidatūra Prezidentei veikiausiai pasirodys ir netinkama, ir įtartina. Tad pretendentų į žemės ūkio ministrus S. Skevrneliui veikiausiai teks paieškoti kitur. Bet, kaip sakoma, bandyti nedraudžiama.

O kas realiai galėtų pakeisti B. Markauską, nepakenkiant jau pradėtiems darbams, tokiu technokratu įžvelgiu dabartinį viceministrą Rolandą Taraškevičių. Klausimas tik toks, ar S. Skvernelis jį siūlytų ministru ir kiek tvirtas R. Taraškevičiaus stuburas.

 

Gediminas Stanišauskas

„Agroeta“ vyr. redaktorius

 • Atsiliepimai
  Komentuoti

  1. jurgis   2018/04/26 at 12:38

   Nesąmonė, tikrai bus ne Stančikas.

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.